Mateusz Pielka – blog historyczny

3 stycznia 2015
Kategorie: Bez kategorii

Pola Negri – światowa gwiazda z Lipna na Kujawach

Opublikowano: 03.01.2015, 11:19

Pola Negri, czyli Apolonia Chałupiec, aktorka światowej sławy, która podbiła Hollywood urodziła się w małej, polskiej miejscowości – Lipnie na Kujawach.

Apolonia Chałupiec czyli Pola Negri (1897 – 1987)

Jej data urodzenia budziła wiele sporów, na jej nagrobku widnieje 31 grudnia 1899 rok, Wiesława Czapińska na podstawie źródeł metrykalnych ustaliła jednak, że Chałupiec urodziła się 3 stycznia 1897 roku. W tym czasie Lipno było wsią liczącą 6214 (1897 rok) mieszkańców, głównie chłopów i Żydów.

We wczesnym dzieciństwie Apolonia straciła ojca (z pochodzenia był słowackim Romem), władze rosyjskie zesłały go na katorgę syberyjską. Ojciec był drobnym rzemieślnikiem, zesłanie spotkało go być może za działalność polityczną gdyż taka kara rzadko spadała na zwykłych przestępców. Trudna sytuacja życiowa zmusiła matkę z córką do emigracji do Warszawy, gdzie łatwiej było o zarobek i wykształcenie.

Apolonia wysłana została do szkoły baletowej gdzie pobierała także lekcje aktorstwa. Jak to często bywa w przypadku takich historii, talent młodej dziewczyny został dostrzeżony. Pseudonim, który potem został jej imieniem przybrała od znanej włoskiej poetki Ady Negri. Pierwszy raz Pola Negri pojawiła się na scenie 1 września 1912 roku wcielając się w rolę Klary w Ślubach Panieńskich (Teatr Mały w Warszawie). Zadebiutowała w filmie już w 1914 roku grając w Niewolnicy Zmysłów.

Jej wielka kariera zaczęła się po wyjeździe do Berlina gdzie zdobywała kolejne szlify jako aktorka. Ze stolicy Niemiec wyruszyła do USA aby spróbować szczęścia w Hollywood, miała 25 lat. W latach 20. XX wieku Pola Negri zagrała w ponad dwudziestu rolach filmowych, dzięki temu stała się sławna i oczywiście bogata. Gwiazda z Lipna miła wielu słynnych kochanków (w pamiętnikach wspomina o ponad 40 mężczyznach) np. Rudolfa Valentino oraz Charliego Chaplina.

Kariera Poli zaczęła chylić się ku końcowi wraz z udźwiękowieniem filmów, była gwiazdą kina niemego, przez co trudno jej było odnaleźć się w „nowym kinie”. Kolejne pokolenia aktorów wkroczyły na wielkie ekrany. Na początku lat 30. XX wieku wróciła do Niemiec, po 1933 roku naziści zakazali jej angażowania się do nowych produkcjach kinowych – byli przekonani, że Pola z pochodzenia jest Żydówką. Zakaz musiał anulować sam Adolf Hitler, któremu jej aktorstwo wyraźnie przypadło do gustu.

Pola Negri ostatni raz zagrała w 1965 roku, zmarła 1 sierpnia 1987 roku w wieku 90 lat w San Antonio w Stanach Zjednoczonych.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.